- Details
- Hits: 6716
Biber
Biber je toliko zastupljen u našoj kuhinji da izgleda kao da je potekao sa ovih prostora, iako je poreklom iz Indije i jugoistočne Azije. Bez mlevenog ili bibera u zrnu nezamisliva je bilo koja kuhinja. Po svim statistikama biber je najkorišćeniji začin na svetu. Univerzalni je začin za supe, sosove, ribu, meso, kobasice, salate, a upotrebljava se za sve vrste marinada. Ljudi i domaćice koji ga vole, zanemaruju njegova lekovita svojstva jer ga koriste pre svega kao ljut i specifičan začin. Prvo i osnovno lekovito svojstvo ove začinske biljke jeste povećanje apetita, što je jako bitno za ljude iscrpljene bolešću i uopšte osobe kojima je hrana na poslednjem mestu. Kao diuretik je izuzetno delotvoran, a smanjuje i nadutost i mučninu. Prilikom konzumiranja teške hrane poboljšava varenje i pojačava lučenje želudačnih sokova, a istovremeno deluje stimulativno na krvotok. U prošlosti je biber obilato korišćen kao lekovita namirnica. Služio je kao lek za regulisanje rada organa za varenje, protiv visoke temperature, upale grla i sinusa i kijavice. Pomešan za životnjskom mašću, obloga od bibera stavljana je na bolna mesta prouzrokovana reumom ili udarcem.
Postoje 4 vrste bibera – crni, beli, crveni i zeleni biber. Crni i beli biber potiču od iste biljke. Crni nastaje od zeleno obranih bobica koje prilikom sušenja postaju crnosmeđe i naborane. Za dobijanje belog bibera beru se crvene, gotovo zrele bobice, koje se zatim kvase da bi mogla da se skine opna, a tek onda se suše. U prodaji može da se nađe i crni oguljen biber, poznat kao svetli biber. Crni biber je reskiji od belog ali zato oba mirišu vrlo aromatično. Ukus mu je ljut i oštar, potiče od alkaloida piperina. Piperin, zavisno od vrste bibera, zastupljen je samo pet do desete procenata, a miris bibera potiče od karakterističnog eteričnog ulja. Osim svih ovih sastojaka, biber sadrži i skrob smole i masna ulja. Biber je najbolje mleti neposredno pred upotrebu jer jednom samleven brzo gubi aromu. Najbolje je da se melje malim ručnim mlinovima, koji u potpunosti upravo čuvaju aromu i ljutinu i to mešavinu sve četiri vrste.
Koristi se za dodatak ribljim specijalitetima, za kiseljenje kupusa, sve vrste jela od mesa, kobasice, pikantne sireve, ima ga u mnogobrojnim mešanim začinima, a svoje mesto našao je i u proizvodnji parfema. Crvene biber bobice su aromatične i ljute. U poslednje vreme veliku popularnost doživljava biber sa Jamajke, čiji miris predstavlja mešavinu bibera, muskata, cimeta i karanfilića.